Probate and Trust Law Section 2021 Executive Committee

Voting Members

Officers

Chair

Heike K. Sullivan
Ballard Spahr LLP
1735 Market Street, 51st Floor
Philadelphia, PA 19103-7599
P: (215) 864-8304
F: (215) 864-9483

Chair-Elect

Kathryn H. Crary
Gadsden Schneider & Woodward LLP
One Glenhardie Corporate Center
1275 Drummers Lane, Suite 210
Wayne, PA 19087
P: (484) 683-2624
F: (610) 687-4477

Vice-Chair

Ross E. Bruch
Brown Brothers Harriman & Co.
One Logan Square, 14th Floor
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 587-6315
F: (215) 587-6319

Secretary

Robert M. Maxwell
Glenmede
1650 Market Street, Suite 1200
Philadelphia, PA 19103-7391
P: (215) 587-6315
F: (215) 587-6319

Executive Committee (Voting Members)

Elected – Three Years – Term Expires 12/2021

Peter J. Johnson
Executive Vice President and Chief Fiduciary Officer
The Philadelphia Trust Company
1760 Market St.
Philadelphia, PA 19103
P: 215-979-3462

Amy Quigg
2517 Pershing Avenue
Abington, PA 19001
P: (215) 704-5308

Pamela Fingerhut
Deputy Attorney General
Charitable Trusts & Organizations Section
1600 Arch Street
Suite 300
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 560-2757
F: (215) 560-2494

Karen Buck
Executive Director
SeniorLAW Center
1500 JFK Boulevard, Suite 1501
Philadelphia, PA 19102
P: (215) 701-3201
F: (215) 988-1243

Chancellor's Designee - Term Expires 12/2021

Judith B. Stein
Trust Counsel
The Haverford Trust Company
Three Radnor Corporate Center, Suite 450
Radnor, Pennsylvania 19087
P: (484) 253-6276
F: (610)995-8796

Term Expires 12/2022

Brian Gilboy
Gilboy & Gilboy LLP
100 N. 18th Street, Suite 730
Philadelphia, PA 19103
P: (267) 861-0531
F: (267) 861-0563

George Deeney
Gilboy & Gilboy LLP
100 N. 18th Street, Suite 730
Philadelphia, PA 19103
P: (267) 861-0531
F: (267) 861-0563

Neal G. Wiley
Alexander & Pelli, LLC
1608 Walnut Street, Suite 900
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 564-6400
F: (215)564-6852

Bradley D. Terebelo
Hecksher Teillon Terrill & Sager, P.C.
100 Four Falls, Suite 300
West Conshohocken, PA 19428
P: (610) 940-4191

Chancellor’s Designee Term Expires 12/2022

Michael Stein
PNC Bank, National Association
1600 Market Street,
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 585-8027

Term Expires 12/2023

Michael A. Breslow
Heckscher, Teillon, Terrill & Sager, P.C.
100 Four Falls, Suite 300
West Conshohocken, PA 19428-2983
P: (610) 940-4185
F: (610) 940-6042

Jennifer D. Gayle
Mannion Prior, LLP
840 First Avenue Suite 100
King of Prussia, PA 19406-1459
P: (610) 265-265-1204

Michelle Hong
Managing Wealth Advisor
Northern Trust
2400 Market Street, Suite 239
Philadelphia, PA 19103
P: 445.300.3212

Emily B. Pickering
Morgan Lewis & Bockius LLP
1701 Market St.
Philadelphia, PA 19103-2921
P: (215) 963-5108
F: (215) 963-5001

Chancellor’s Designee Term Expires 12/2023

Maryanne Huha Finigan
Law Clerk for the Honorable Matthew D. Carrafiello
519 City Hall
Philadelphia PA 19107
P: (215) 686-7902

Immediate Past Chairs

Scott S. Small (2020)
Wells Fargo Private Bank
One South Broad Street, 6th Floor
Philadelphia, PA 19107
P: (267) 321-7122
F: (267) 321-7113

Justin H. Brown (2019)
Troutman Pepper Hamilton Sanders LLP
3000 Two Logan Square
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 981-4022
F: (215) 689-4512

Rise P. Newman (2018)
BNY Mellon Wealth Management
1735 Market Street, 8th Floor
Philadelphia PA 19103
(215) 553-2389

Co-Liaisons, Young Lawyers Division Liaison (combined 1 vote)

Erica A. Russo
Heckscher, Teillon, Terrill & Sager, P.C.
100 Four Falls, Suite 300
West Conshohocken, PA 19428-2983
P: (610) 940-5407
F: (610) 940-6042

Alicia H. Berenson
Ballard Spahr
1735 Market Street, 51st Floor
Philadelphia, PA 19103-7599
P: (215) 864-8194
F: (215) 864-8999

Register of Wills of Philadelphia County

Terri Booker, Assistant Solicitor
Register of Wills
City Hall, Rm 180
Philadelphia, PA 19107
P: 215.686.6250

Honorary Members (Non-Voting)

Chancellor

Lauren P. Mckenna
Fox Rothschild LLP
2000 Market Street, 20th Floor
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 299-2754

Chancellor Elect

Wesley R. Payne IV
White and Williams LLP
1650 market Street
One Liberty Place, Suite 1800
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 864-7076
F: (215) 789- 7573

Vice Chancellor

Marc J. Zucker
Weir & Partners LLP
The Widener Building
1339 Chestnut St., Suite 500
Philadelphia, PA 19107
P: (215) 241-7792
F: (215) 665-8464

Invitees (Non-Voting)

Business Planning Committee

Chair

David Brown
Saul Ewing Arnstein & Lehr LLP
Centre Square West
1500 Market Street, 38th Floor
Philadelphia, PA 19102-2186
P: (215) 972-7716
F: (215) 972-7725

Diversity Committee/Diversity Liaison

Chair

Shabrei M. Parker
Mincey Fitzpatrick Ross, LLC
Two Penn Center
1500 JFK Boulevard, Suite 1525
Philadelphia, PA 19102
P: (215) 587-0006
F: (215) 587-0628

Education Committee

Chair

Amy C. Quigg
2517 Pershing Avenue
Abington, PA 19001
P: (215) 704-5308

Chair

Devin S. Fox
Kaplin Stewart
Union Meeting Corporate Center
910 Harvest Drive, Suite 200
P.O. Box 3037
Blue Bell , PA 19422
P: (610) 941-2529
F: (610) 684-2014

Elder Law and Guardianship Committee

Chair

Bess Collier
Feldman & Feldman, LLP
820 Homestead Road
Jenkintown, PA 19046
P: 215-887-5300

Chair

Rosalind Karlin
Law Office of Rosalind Karlin, Esq.
7848 Old York Road
Suite 200
Elkins Park, PA 19027
P: (215) 539-1144

Legislative Committee

Chair

Jennifer L. Zegel
Kleinbard, LLC
Three Logan Square
1717 Arch Street, 5th Floor
Philadelphia, PA 19103
P: (267) 443-4126
F: (215) 568-0140

Orphans’ Court Litigation and Dispute Resolution Committee

Chair

Bradley D. Terebelo
Heckscher, Teillon, Terrill & Sager, P.C.
100 Four Falls, Suite 300
West Conshohocken, PA 19428-2983
P: (610) 940-4191
F: (610) 940-6042

Chair

Adam Gusdorff
Hecksher Teillon Terrill & Sager, P.C.
100 Four Falls, Suite 300
West Conshohocken, PA 19428
P: (610) 940-5405

Publications Committee

Chair

Michael A. Breslow
Heckscher, Teillon, Terrill & Sager, P.C.
100 Four Falls, Suite 300
West Conshohocken, PA 19428-2983
P: (610) 940-4185
F: (610) 940-6042

Rules and Practice Committee

Chair

Neal G. Wiley
Alexander & Pelli, LLC
1608 Walnut Street, Suite 900
Philadelphia, PA 19103
P: (215) 564-6400
F: (215) 564-6852

Chair

Franca Tavella
Kleinbard LLC
Three Logan Square
1717 Arch Street, 5th Floor
Philadelphia, PA 19103
P: (267) 443-4131

Taxation Committee

Chair

Brian Gilboy
Gilboy & Gilboy LLP
730 Two Logan Square
100 N. 18th St.
Philadelphia, PA 19103
P: (267) 861-0531 ext. 2
F: (267) 861-0563

Chair

Elizabeth S. Roberts
Bryn Mawr Trust
1436 Lancaster Avenue
Berwyn, PA 19312
P: (610) 581-4755

Technology Committee

Chair

Karen Fahner
Hecksher Teillon Terrill & Sager, P.C.
100 Four Falls, Suite 300
West Conshohocken, PA 19428
(610) 940-4196

Section Representative, Board of Governors

Maureen M. Farrell
Law Offices of Maureen M. Farrell, Esq.
2000 Market Street
Suite 1400
Philadelphia, Pa 19103
P: (215) 642-3586
F: (215) 246-0693

Tax Section Liaison

George C. Deeney
Gilboy & Gilboy LLP
100 N. 18th Street, Suite 730
Philadelphia, PA 19103
P: (267) 861-0531
F: (267) 861-0563

Community Service Task Force

Emily B. Pickering
Morgan Lewis & Bockius LLP
1701 Market St.
Philadelphia, PA 19103-2921
P: (215) 963-5108
F: (215) 963-5001